MENY
welcome to

vemdaleninfo.se


on web since 1996

VITT PÅ TAKEN

VITT PÅ TAKEN Någon minusgrad och några snöflingor gör taken vita. Väglaget är som det brukar i första halkan - Nyckfullt. I morgon drar den årliga mässan Lodge & Lya igång på Vemdalsskalet. Det väntas som vanligt ca tio tusen besökare och ett 100-tal utställare. Den snö som kommit räcker nog inte till skidåkning men möjligen till lite julstämning. Invigningen av nya butiken för skönhet och kläder i Vemdalen By hade många premiärbesökare under gårdagen. Trevligt med något nytt och att den tomma lokalen fått en hyresgäst. Utbudet känns lite begränsat i startläget med det kommer att fyllas på, personligen saknade jag utbud för herrar, såsom  skjortor för fest och högtid.
Nyheter
2025-10-30
Ragnar Dillner

NY BUTIK ÖPPNAR

NY BUTIK ÖPPNAR
Minus två grader och några snöflingor på marken. Solen är på väg att värma en stund idag. Kan vara skönt för byggjobbarna vid Aktivitetshallen mitt i Vemdalen By. Idag slår de på panelen på restaurangdelen. Röd panel såklart så byggnaden smälter in i den Härjedalska miljön. Onsdag och Lill-Lördag, kanske ett uppsving för de restauranger som har öppet under höstlovsveckan. Idag öppnar den nya butiken i byn som ligger jämte restaurang Husky. I Fd. BP-Macken. När macken var i användning fick man rutorna putsade och tanken fylld av mackägaren. Macken hade även en verkstadsdel med klassisk smörjgrop. På den tiden skulle bilarna rundsmörjas minst en gång om året.
Nyheter
2025-10-29
Ragnar Dillner

LADDAR

LADDAR När det låga molnslöjorna lättat blir det hög molnbas och tendens till lite solsken. Höstlov pågår i Vemdalen By som i så många andra byar. Högtrycket blir nog torsdag-söndag och det rustas för rusning på många håll hos de olika näringsidkarna. Hos Vemdalia i Vemdalen By laddas det lite extra kan man se. Där finns även ett Skidmuseum som är mycket värt att besöka. Redan på parkeringen kan vi se en del av utställningen, där finns valda delar av Vemdalsskalets första skidlift som invigdes 1961. Det var då det började kan man säga. Med ett litet undantag. Bröderna Brommé som verkade på Vargen hade Vesseltrafik som drog upp skidgästerna till fjälltoppen för några slalomsvängar.
På bakidan av Vemdaliahuset finn sedan några år en skofabrik som också har öppet för besökare under vecka 44. Där tillverkas "Luddor" Läs mer
Nyheter
2025-10-28
Ragnar Dillner

TUNGT

TUNGT Plus fyra grader, låg molnbas och ett lätt regn på förmiddagen. Trist inledning på Höstlovsveckan men det finns en del inomhusaktiviteter i området som kan passa. Shopping kan vara en av dem, det finns gott om butiker i byarna som har öppet förutom restauranger och fikaställen. Vägen genom Vemdalen är en av två vägar som matar Härjedalen med gods, maskiner och människor. Det är ofrånkomligt att det ofta går tunga transporter genom Vemdalen By. Varutransporter till alla restaurangerna är kanske vanligast samt timmertransporter. Vi ska heller inte glömma transporterna med material till alla byggen som pågår. Innan det byggs så ska vägar och VA dras fram.
Nyheter
2025-10-27
Ragnar Dillner

SKOTERDAGEN

SKOTERDAGEN Varmgrader och ett lätt regn präglade årets snöskoterdag. Många trotsade vädret för att se på årets nyheter hos VEMA Motor & Trädgård mitt i Vemdalen By. Vemdalens Snöskoterklubb fanns såklart på plats och stekte Kolbullar, sålde lotter och medlemskap samt Ledbevis. I butiken fanns många erbjudanden på nytt och begagnat, riktigt stort utbud kan man säga. Många andra näringsidkare hade också hängt på med erbjudanden i sina butiker på byn.
Nyheter
2025-10-26
Ragnar Dillner

HÖSTLOV

HÖSTLOV Plus åtta grader idag igen men duggregnet hänger i trädtopparna på förmiddagen. Någon riktig kyla är inte på gång, det han bli ett milt höstlov vecka 44. Hos många företag pyntar man lite extra nu inför lovet. Ett lysande exempel är Bageriet mitt i Vemdalen By. Samtliga näringsställen har någon form av erbjudanden under veckan. Passa på att inhandla julklappar, det är bara två månader till julafton. Ny butik öppnar mitt i Vemdalen By den 29 oktober med kläder för herr & dam mm.
I morgon är det Skoterns dag och öppet hus hos många handlare. Skoterklubben finns vid VEMA Motor ∙ Skog ∙ Trädgård i Vemdalen, kom och käka kolbullar, snacka skoter, köp lotter och lös ditt ledbevis. Det bjuds på kaffe, glögg och pepparkakor. Kolla in klubbens maskiner och gå en tipspromenad. Barn kan provköra en mini-hjuling. Finns garanterat något för hela familjen.
Idag är det INTERNATIONELLA FLYGLEDARDAGEN - Läs mer
Nyheter
2025-10-24
Ragnar Dillner

UPPEHÅLL

UPPEHÅLL Ännu inget regn idag, plus åtta grader. Från en arbetsplats mitt i Härjedalen ser vi Sonfjället. Vi ser även en pinad vindstrut, ett tecken på den blåsiga höst som vi haft. För dagen får ankommande flyg kontrollera vindriktningen med hjälp av flaggorna vid serveringen. Flygsäsongen på Hedlanda håller så länge det inte kommer en mängd snö. Snöröjning sker på begäran av de flyg som besöker området. Efter vecka nio brukar dagsmejan hålla landningsbanan snöfri.
Nyheter
2025-10-23
Ragnar Dillner

NYÖPPNING

NYÖPPNING Plus sju grader och ett ihållande duggregn, skönt att det inte är minusgrader. Mitt i Vemdalen By fejas och fixas det inför nyöppning av Poppens som nu byter ägare och namn. Hedningen Gastrobar blir nya namnet. Huset har haft många olika affärsverksamheter under åren. På 60-70 talet var det B&B med några rum. därefter blev det café i flera omgångar och för några år sedan övergick lokalen till restaurang med ny ägare. Nu var det dags igen att byta skepnad, köket ska numera specialisera sig på vad grisen kan ge os på tallriken. Det blir byns 5:e restaurang, den 6:e väntas öppna andra halvan av december. Det blir ett spännande restaurangliv i vinter.
Nyheter
2025-10-22
Ragnar Dillner

LÅGA MOLN

LÅGA MOLN Plus tre grader på morgonen. Utsikt från att köksfönster visar att molnen ligger lågt vid Högfjället. På stora arbetsplatser kan de bli inomhusjobb när det är ruskväder ute. Tisdag då är Återvinningen i Hedeviken öppen, passar bra för oss som höststädar. 
Nyheter
2025-10-21
Ragnar Dillner

FROST

FROST Minus fyra grader på morgonen och frost i gräs och på bilrutan. Dimman ligger tät över fjällfoten men lättar snart när solen börjar värma. Ny vecka och vi kan läsa i lokaltidningen att butiken som öppnar i gamla BP-macken kommer att vara klädbutik för dam och herr. Där ska det även finnas produkter för kroppsvård såsom kosmetika. Att etablera sig i Vemdalen By är ett bra sätt att locka till en stabilare åretrunt-krets av kunder. Kan konstatera att dagspriset på 95 oktan är 15.49.
Nyheter
2025-10-20
Ragnar Dillner

PREMIÄR

PREMIÄR Minus fyra grader på morgonen men snart värmer solen. Rattmuff, motorvärmare och isskrapa kan vara bra som beredskap. I går var det en välbesökt premiär på Vemdalens senast tillskott, Fiskverkstan. En Krog/Bistro/Butik som endast har fisk och skaldjur på menyn. Den gamla bilverkstaden har fått en inre ansiktslyftning som tilltalar den nya verksamheten. Trots plåtväggarna var det en trevlig miljö där de rödrutiga dukarna passade fint in och gav en del retrokänsla. Vid vårt bord provade vi fem av de rätter som fanns på menyn, vi var alla nöjda med våra rätter och en eloge till hovmästaren kan vi också kosta på oss. Krogen kan rekommenderas och dagtid fungerar den som fiskbutik med färska varor som handlas över disk.
Nyheter
2025-10-17
Ragnar Dillner

NYTT

NYTT Runt nollan under natten men plus tre grader på förmiddagen. Det klarnar upp och solen värmer. På Trampolin- och Aktivitetshallen pågår förberedelser på fasadbeklädnad, byggnaden ska antagligen smälta in i bygdens övriga miljö.
Nu smygöppnar Fiskverkstan tor-lör v42-44. Vi kör fiskbutik på torsdagar och fredagar kl14-18 därefter bistro till kl 21 eller lite senare säger ägarparet.
Mitt i byn på gamla BP-Macken nytt liv igen. Den här gången blir det en butik för mode och kosmetika med öppning den 29 oktober. Lite historia om huset. BP-Mack och verkstad med manuell betjäning. Bilhandel för Amerikanska VAN. Sportaffär. Fastighetsmäklare. KEOS Allt i Allo. Loppisbutik. Blomsterhandel. Samisk design & delikatesser med Café.
Härjedalingarna Jonas Elfqvist och Arvid Lorentsson tävlar i tv-programmet Idol. Nu visas lördagsfinalerna på storbildsskärm i både Sveg och Vemdalen på GT-gården.
Nyheter
2025-10-16
Ragnar Dillner

NYTT KVARTER

NYTT KVARTER Plus nio grader, vindstilla och en del sol. Med infart från Västerlånggatan i Vemdalen By växer det fram ett nytt kvarter. Läget är inte så tokigt med utsikt mot Högfjället och ganska nära bäcken som rinner genom byn. Kul för den som gillar att fånga Bäcköring. Om man hellre gillar Havsfisk kan vi numer rekommendera Fiskverkstan som ligger väg i vägg med Macken, de öppnar för säsongen i morgon. Det är en butik/Bistro med inriktning på havets färska läckerheter. 
Nyheter
2025-10-15
Ragnar Dillner

MOTORBANA

MOTORBANA Plus en grad och lätt regn, nu är det nära till snö och halka. För 50 år sedan var det vanligt med snöskotertävlingar på Hedlanda Flygplats. På den tiden var arenan för tävling parallellt med landningsbanan och byggdes upp av ett gäng entusiaster från Hede och Hedeviken. Underhållet av banan under tävling sköttes av Fabrikör Carl Larsson som med sin HEMEK slätade till underlaget mellan loppen. Några år senare byggdes en mer permanent bana mellan landningsbanan och väg 315, där var det flera tävlingar med mycket hög status. Banan har legat i träda de senaste 25 åren och växt igen av sly till oigenkännlighet. Nu är det nytänkande då ett företag på orten avser arrendera marken för att återuppta tävlingar och träning på anläggningen. Stora insatser är redan påbörjade med slyröjning och markarbeten. Bra när man samlar olika motorsporter på samma område.
Nyheter
2025-10-13
Ragnar Dillner

CENTRUMGATAN

CENTRUMGATAN Ganska stilla i trafiken genom byn på morgonen. Ingen frost på bilrutan i morse men bara plus fem på förmiddagen. Vindstilla och uppehåll än så länge. Det kom några rejäla blixtar igår kväll med tillhörande muller. Har sett bilder i lokalpressen både hagel och snö som efterdyningar i länet. Idag kan vi se samlingar av bilar och folk längs skogsvägar, Älgjakten har återupptagits. Mellan Hedlanda Flygplats och Hedeviken kav vi idag höra muller av helikopter, tror inte de driver älg men kanske inventerar något viktigt. 
Nyheter
2025-10-10
Ragnar Dillner

RUGGIGT

RUGGIGT
Minusgrader i natt, plus två på morgonen, lätt regn men vindstilla. Känns som vi är oroväckande nära halka, rattmuff och motorvärmare. Nytt i Vemdalen By är att det öppnar en ny restaurang bakom Macken. Fiskeverkstan smygöppnar vecka 42, torsdagar och fredagar 14-18. Därefter är det Bistro till 21. Lördagar Bistro 15-21 ish. Det ska bli mycket spännande och helt nytt för Vemdalen By. Kan det bli bygdens nya vattenhål. Skulle vara Ruggigt bra.
Nyheter
2025-10-09
Ragnar Dillner

DAMERNAS

DAMERNAS Plus sju grader och solsken när dimman lättar. Fotbollssäsongen går mot slutet av säsongen och Vemdalens Damer sköter sig bra. Det blev oavgjort 2-2 på Vemvalla i söndags mot Frösöns Damer. Ja hösten är på snabb ingång och vi får vara glada för de fina färger den bjuder på. Vi ska även Gratulera Anette Cederwall som fått kommunens miljöpris efter att ihärdigt kämpat för att bevara våtmarkerna runt Vemhån. Mycket har hänt som vanligt under sommaren i vårt område med många evenemang, det som återstår är bla.  Lodge & Lya som sker under Allhelgonahelgen. Då kanske även den nya restaurangen bakom Macken i Vemdalen har premiär. Höstlovsfest vecka 44 och en helg med Julskyltning kommer senare.
Nyheter
2025-10-06
Ragnar Dillner

RESERVKRAFT

RESERVKRAFT Plus åtta grader, halvklart och sydliga vindar som kan tilta till kvällen. I Vemdalen By finns många hästar som får anses som en bra reserv när krisen kommer. Den dag det blir ransonering av elkraft och fossila bränslen kommer vi att behöva hästar för transporter. Diligensernas tid är inte förbi, inte heller slädar för transporter vintertid. Även då behöver vi omlastningsplatser i byn för gods och resenärer. I början på förra århundradet var Gästis en stor omlastningsplats, även en plats för hästbyte för dessa transporter.
Nu är det fredag igen och kvällen blir ljummen, kanske en sista grillkväll i stugorna innan vintern slår till. 
Igår hade Vemdalsfjällens Företagareförening sitt årsmöte. Av 80-talet medlemmar var det 18 företagare som anslöt. Föreningen hade dukat upp med festbord av plockmat och drycker, mycker gott fanns det. Mötet genomfördes på ett bra sätt och ny styrelse sitter. Kvällen avslutades med en redovisning av det gånga samarbets- och utvecklingsprojekt som Louice Gyllenswärd hållit i under ett drygt halvår.
Nyheter
2025-10-03
Ragnar Dillner

HÖST

HÖST Ljummen natt och en förmiddag med solsken. Ännu en bra dag för byggbranschen. Hösten rullar in med sina vackra färger. I skogarna finns det fortfarande gott om lingon för den som vill fylla på förråden. På morgonteve talar man huruvida det är lämpligt eller inte att låta små barn sova i samma säng som en förälder. Kan säga inget som utreddes i min barndom men tider förändras och nu har tiden kommit för denna fråga. Ett annat inslag på morgonen är Konvojen med förnödenheter ill Gaza och hur det ska gå med besättningen när båtarna bordas av Israels soldater. Några i besättningen är ganska unga och borde kanske legat kvar hos mor och far något år till. Det fina vädret gynnar även utvecklingen av den nya arenan på Vemdalsskalet som går under namnet "Hovde Syd". Det blir många högt belägna fritidshus som nu får Ski in & Ski out.
Nyheter
2025-10-02
Ragnar Dillner