MENY
welcome to

vemdaleninfo.se


on web since 1996

14 feb kl.09:30 - 28 feb kl.09_30

LOKAL POITIK

L-O Mattsson (M)
Hej, din härjedalspolitiker är här igen. Den här gången tänkte jag dra något grundläggande: Hur Härjedalen styrs. De flesta kan nog det men jag har märkt att somliga har en lite dimmigare bild.
Kommunfullmäktige är kommunens "riksdag". I Härjedalen sitter nio partier i fullmäktige. Flest platser har Socialdemokraterna med 8 mandat följt av mitt parti Moderaterna med 5. Vi två har bildat majoritet tillsammans med Centern (4 mandat). M+C är alltså större än S men vi har ändå låtit S få ordförandeposten i kommunstyrelsen och därmed kommunalrådsjobbet. I gengäld har M och C ordförandeposterna i ett antal utskott och nämnder.
Poängen här är att många kan få för sig att S styr Härjedalen, som förr i tiden, men den borgerliga sidan är alltså större (är lite generös här och räknar Centern som "borgerlig"). Inte för att vi tänker på det till vardags, samarbetet har handlat om praktikaliteter och flutit bra för det mesta.
Oppositionen å sin sida har delat upp sig i två grupperingar. En består av lokala Vox Humana, V, Liberalerna och KD. Den andra av SD och Härjedalspartiet.
Den förstnämnda gruppen tillsätter det s k oppositionsrådet till den andra gruppens begränsade entusiasm. Oppositionsrådet är ett deltidsuppdrag utan politisk makt för att ge oppositionen insyn i kommunens skötsel. Gruppen har beslutat att jobbet ska delas mellan de ingående partierna. Det är därför som det dyker upp olika oppositionsråd, men det finns alltså bara ett åt gången.
Media har en tendens att inte ha riktigt koll på detta; när man skriver "oppositionen" kan det ofta vara bara den större gruppen som avses. Den syns och hörs förstås mer genom att ha någon som kan lägga tid på den. Alltså rapporteras det sällan eller aldrig om någon av grupperingarna håller med majoritetsstyret i något ärende. Även om oppositionen nog för det mesta är rörande överens.
Majoriteten i fullmäktige speglas i förhållandena i resten av den politiska organisationen. S, M och C har en post mer än den samlade oppositionen i kommunstyrelsen (kommunens "regering") och utskotten.
Utskotten är till för att förbereda frågor innan de går till kommunstyrelsen för beslut. Större frågor skickas även vidare från kommunstyrelsen till kommunfullmäktige. Men utskotten kan även fatta vissa slutliga beslut själva.
Utskotten arbetar med specifika fackområden, t ex skola, eller som i mitt fall ett antal som näringslivs- och landsbygdsutveckling, infrastruktur, kost (köken), kultur mm. Varje utskott har därför en s k förvaltning till hjälp. Det är i förvaltningarna som det mesta av personalen finns.
Det är alltså många inblandade, men det finns bara en heltidsanställd politiker och det är kommunalrådet. De flesta politiker får bara en timersättning för den tid de deltar i möten. Sedan är vi en handfull som har ett fast deltidsarvode, som högst är det 40% av kommunalrådets arvode. Per uppdrag förstås, exempelvis har jag 10% till som ordförande i flygplatsstyrelsen sedan jag begärde att det skulle minskas från 15% i fjol.
Ja detta är kanske ett något torrt ämne, men den ointresserade kan ju alltid avstå från läsningen.

LOKAL POITIK

Politik
2026-02-14
Dela denna artikel
Ragnar Dillner

Ragnar DillnerReporter